Związek Polaków na Litwie zaprosił na imprezę dożynkową w Miednikach, która odbyła się pod hasłem „Dożynki Królewskie”.

Zgodnie ze staropolską tradycją święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej w kościele pw. Świętej Trójcy i św. Kazimierza w Miednikach, celebrowanej przez proboszcza miednickiej parafii ojca Józefa Makarczyka.

„Sprawujemy tę Najświętszą Ofiarę jako podziękowanie Panu Bogu za tegoroczne plony i całe dobro, które Bóg nam daje. Również tę Najświętszą Ofiarę sprawujemy w intencji wszystkich uczestników tej Mszy świętej, również w sposób szczególny tych, którzy czynnie włączyli się w organizację dożynek, w intencji Związku Polaków na Litwie.” – mówił o. Makarczyk.

Proboszcz przywitał prezesa ZPL, europosła Waldemara Tomaszewskiego, który, jak powiedział kapłan, „zawsze w takich uroczystościach uczestniczy, który jest obrońcą wartości chrześcijańskich, nie tylko tu, ale również na świecie, w Parlamencie Europejskim, wszędzie. Ta jego działalność jest godna podziwu”. Słowa powitania skierował także dla wieloletniej mer rejonu wileńskiego Marii Rekść, władz samorządowych, starostów oraz do wszystkich przybyłych na uroczystość gości.

Chleb – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich

„My dzisiaj dziękujemy Panu Bogu i za spokojne niebo, i za urodzaj, za plony, za to, że możemy spotkać się razem, modlić, razem ręce złożyć, że możemy razem ten sam chleb mieć jako Boga, jako Eucharystię i możemy Go przyjąć. Za każdym razem kapłan odmawia modlitwę nad chlebem: Błogosławiony jesteś Panie Boże, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich.” – mówił podczas kazania ojciec Józef Makarczyk

Nabożeństwo zakonczyła procesja dziękczynna, podczas której przed ołtarz zaniesiono dary: świecę jako symbol wiary i obecności Chrystusa, chleb upieczony z tegorocznych plonów, który ma przypominać, że chrześcijanie dzielą się chlebem i radością, owoce, które są symbolem ludzkiej pracy i wysiłku, kwiaty i wieńce symbolizujące czystość serca, miód i ser – owoc pracy boskiego stworzenia i rąk ludzkich, wino i wodę oraz Hostię.

Następnie wszyscy przenieśli się na przykościelny plac, gdzie proboszcz parafii o. Józef Makarczyk pobłogosławił dożynki, a także wszystkie stoiska.

Święto poprowadził znany i lubiany na Wileńszczyźnie gawędziarz Dominik Kuziniewicz vel Wincuk Bałbatunszczyk, który równiez przedstawił przybyłych do Miednik gości: posła na Sejm RL z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Czesława Olszewskiego, wicemer rejonu wileńskiego Edytę Tamošiūnaitė oraz Danutę Narbut, wieloletnią mer rejonu wileńskiego Marię Rekść, wieloletnią dyrektor administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego Lucynę Kotłowską oraz radnych Samorządu Rejonu Wileńskiego z ramienia AWPL-ZChR: Roberta Rackiewicza, Krystynę Boroszko, Iwonę Kazakiewicz oraz Renatę Sobieską.

Podziękowania za trud i pracę społeczną

Prezes Związku Polaków na Litwie, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski w imieniu ZPL wręczył proboszczowi miednickiej parafii o. Józefowi Makarczykowi prezent dożynkowy oraz dyplom z podziękowaniami za włożony trud w organizację dożynek, a także za udostępnienie terenu znajdującego się obok świątyni, na którym to święto plonów mogło się odbyć.

„Stoisk mamy w tym roku aż 12 – to jest bardzo bogato i tak właśnie powinno być na Wileńszczyźnie” – mówił W. Tomaszewski.

Prezes ZPL zaprosił następnie na scenę centralny sztab organizacyjny dożynek: starostę Gminy Miedniki Renatę Bogdanowicz, Czesławę Subocz, prezes koła ZPL w Miednikach Nelę Tomaszewicz oraz Erykę Repeczkienie, które otrzymały dyplomy z podziękowaniami. Ogółem miednickie święto plonów było organizowane przez około 120 osób i każda z nich za ten ogromny wysiłek i pracę społeczną otrzymała z rąk prezesa ZPL dyplom uznania.

Naszą ogromną siłą jest siła tradycji

Waldemar Tomaszewski mówił m.in., o tym, że poprzedniego dnia odbyły się przepiękne dożynki w Korwiu, które zgromadziły rzeszę, bo około tysiąca osób, „u Was będzie nie mniej, a może nawet więcej” – dodał. Prezes ZPL przypomniał także, że odbyły się już udane imprezy w Szumsku, Płocieniszkach, Bezdanach, a później dożynki organizowane przez ZPL dotrą i do innych miejscowości rejonu: Ławaryszek, Bujwidz, Grygajci, Mickun, Czarnego Boru, Mariampola.

„Policzyliśmy, że na naszych wszystkich 11 dożynkach będzie w sumie aż 200 stoisk i to jest nasza ogromna siła, naszej tradycji przede wszystkim Wileńszczyzny, ale też naszej kultury, gdyż bardzo ważne jest, by tę tradycję zachować, aby te imprezy były w naszym języku ojczystym. Oczywiście Wileńszczyzna jest wielonarodowościowa, wielokulturowa, mieszkają tu osoby różnej narodowości, ale święta organizowane przez ZPL mają na celu krzewienie naszej kultury, języka polskiego.” – mówił prezes ZPL.

„Dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna, życzę miłej zabawy i wspaniałych wrażeń! Szczęść Boże dla Was i dla Waszych rodzin!” – życzył wszystkim zebranym W. Tomaszewski.

Ważne, by nasi liderzy trzymali się zasad chrześcijańskich

„Niezmiernie cieszy się i raduje dusza, gdy po Wileńszczyźnie płyną te dożynki, tak dużo wszędzie ludzi, zawdzięczając Panu Bogu mamy dziś tak piękną pogodę. Miedniki szczególnie mnie wzruszają tym, że w Królewskich Miednikach macie królewską osobę duchową. Gdy słyszę wygłaszane w kościele kazania duszę rozpiera duma.” – słów podziękowania dla miednickiego proboszcza o. Józefa Makarczyka nie szczędził poseł na Sejm RL Czesław Olszewski.

Poseł podkreślił również, że walka o rodzinę i wartości chrześcijańskie musi być prowadzona na wielu polach, także na tym politycznym i dlatego tak ważne jest byśmy mieli polityków, którzy się trzymają zasad chrześcijańskich. „Czasami naprawdę pojęcie rodziny jest zagrożone, co można odczuć także tu, na Litwie.” – mówił Cz. Olszewski.

Miłość do ziemi daje najlepsze plony

Wicemer rejonu wileńskiego Danuta Narbut podziękowała serdecznie za zaproszenie na miednickie dożynki, „za to, że wspólnie mogliśmy modlić się do Pana Boga i dziękować za tegoroczny plon, za to, że możemy dzisiaj podziwiać stragany – dzieła organizatorów. Wiadomo również, że to co u rolnika na polu, jest u nas na stole i za to także serdecznie dziękujemy.” – mówiła.

„Ten miesiąc pokazał mi, że ziemia nigdy nie obdarzy nas dobrym plonem, jeśli nie będzie czuła wzajemnej miłości, a właśnie gospodarstwa rodzinne na Wileńszczyźnie mają w sobie te dwie najważniejsze wartości – miłość do ziemi i pielęgnowanie rodzinnych tradycji i za to serdecznie dziękujemy.” – dodała D. Narbut.

Łączy nas gościnność i serdeczność

„Chcę podziękować za tę gościnność, gdyż tymi cechami, które nas jednoczą jest właśnie gościnność, serdeczność, otwartość, wzajemna miłość” – mówił wicemer rejonu wileńskiego Edyta Tamošiūnaitė. Wicemer podziękowała nie tylko rolnikom za plon i codzienny chleb, ale także za pielęgnowanie polskich tradycji i obyczajów.

„Bardzo serdecznie chcę się nisko pokłonić, gdyż dożynki to czas, gdy chcemy dziękować Panu Bogu za ten dar ziemi, chcemy dziękować rolnikom za pracę i współpracę, za to, że chcą pielęgnować ziemię, chcą uprawiać zboże, z którego potem my korzystamy.” – mówiła podczas dożynek wieloletnia mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

M. Rekść podziękowała wszystkim zaangażowanym z organizację święta, dzięki którym „możemy świętować, a świętować, to znaczy dziękować, a podziękowań nigdy nie jest za dużo”. Podziękowała również rolnikom, tym którzy przygotowali stoiska, a zespołom za piękne występy.

Na zakończenie Maria Rekść wyraziła nadzieję, że dożynkowe tradycje będą kontynuowane, a to, jak zaznaczyła, zależy tylko od nas. „Tu na Wileńszczyźnie wiem, że starsi przekazują swoim dzieciom pracę na roli i z tego się cieszymy” – powiedziała.

„Niech nigdy na naszych stołach nie zabraknie chleba a wam zdrowia” – życzyła wieloletnia mer.

Święto Plonów było doskonałą okazją do podziękowań i uhonorowania rolników z gminy miednickiej i rukojeńskiej, których nagrodzono łącznie 80. Dyplomy dziękczynne podpisane przez prezesa ZPL Waldemara Tomaszewskiego za włożony w pracę na roli trud wręczyły wicemer rejonu wileńskiego Edyta Tamošiūnaitė oraz Danuta Narbut.

20-lecie zespołu „Echo”

Piosenki dożynkowe i nie tylko podczas święta zaśpiewał zespół „Echo”, który właśnie obchodził 20-lecie działalności. Z tej okazji prezes ZPL Waldemar Tomaszewski podziękował nie tylko za piękny występ, ale także życzył „wszelkiej pomyślności, dalszych sukcesów twórczych i oczywiście nasze staropolskie sto lat!”. Następnie W. Tomaszewski wręczył na ręce kierownik zespołu Wandy Masłowskiej prezent oraz dyplomy dla wszystkich zespolaków. O oprawę artystyczną święta zadbał również zespół „Prolog”, zespół „Wiosna” oraz „Barwy Podwileńskie”. Wszyscy artyści, którzy uświetnili swoimi występami miednickie dożynki otrzymali dyplomy z podziękowaniami oraz słodkie upominki.

Organizatorami dożynek w Miednikach był Związek Polaków na Litwie Wileński Rejonowy Oddział, koło ZPL w Miednikach oraz koło ZPL w Rukojniach.

  1. Cóż Wilniucy potrafią jak trzeba ciężko pracować, walczyć o zachowanie polskości. Ale jest też czas na zabawę i radosne świętowanie…

  2. Jeśli mowa o tradycyjnych, polskich, patriotycznych imprezach – to można brać przykład z Wilniuków, którzy szanują polskie dziedzictwo i są dumni ze swojej wielowiekowej polskości.

Comments are closed.