Około 60 tys. medali trafiło do uczestników kilkuset biegów Tropem Wilczym w prawie 240 miejscowościach. Na ziemiach kresowych także były planowane biegi. Niestety odbył się tylko ten w Wilnie, gdyż na Ukrainie w miejscowościach Zdołbunów i Żytomierz doszło do skandalicznych wydarzeń.

Litwa

26 lutego o godzinie 12 w wileńskim parku Zakret wystartował Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg już po raz trzeci zorganizowało Koło ZPL Wileńska Młodzież Patriotyczna wraz z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie.

W biegu udział wzięło ok. 300 uczestników, m.in. przedstawiciele Ambasady RP w Wilnie: zastępca Ambasadora RP na Litwie Maria Ślebioda oraz II sekretarz Wydziału Konsularnego Łukasz Kaźmierczak.
„Gratuluję pięknej imprezy, już trzeciej, naprawdę potrzebnej dla naszej młodzieży, żeby pamięć o naszych bohaterach nie zanikła, pamięć o żołnierzach AK, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, tych, którzy byli wyklęci. Ale bardziej im pasuje nazwa Żołnierze Niezłomni – byli niezłomni, mimo że wyklęli ich bolszewicy, a zdradzili nasi sojusznicy. Na pewno Ziemia Wileńska szczyci się wieloma swymi bohaterami i ten bieg jest dla nich hołdem” – powiedział obecny na imprezie przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski.
Na Litwie bieg Tropem Wilczym jest jednym z elementów bogatego programu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

23 lutego 18:00 – projekcja filmu „Historia Roja”, poprzedzonego wygłoszeniem wstępu historycznego przez Piotra Łapińskiego, historyka Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku (Dom Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Naugarduko 76.)


26 lutego 12:00Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym na dystansie 1963 m, 5 km oraz 10 km (ul. M.K. Čiurlionio 100, przy estradzie). Partnerem tegorocznego biegu jest Wojsko Litewskie. 

Patronem wileńskiej edycji biegu jest Sergiusz Kościałkowski — ostatni wileński Żołnierz Niezłomny, pochowany na cmentarzu na Rossie.


1 marca 10:00 – Jarosław Czubiński, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej wraz z pracownikami Ambasady, złoży  kwiaty na grobie Sergiusza Kościałkowskiego — ostatniego wileńskiego Żołnierza Niezłomnego, na cmentarzu na Rossie. 

Potem uda się na cmentarz parafialny do Ejszyszek, gdzie złoży wieniec w  kwaterze wojskowej, która uchodzi m.in. za symboliczny grób legendarnego dowódcy AK na Wileńszczyźnie por. Jana Borysewicza, pseud. „Krysia”.


1 marca 18:00 – Prelekcja Kazimierza Krajewskiego z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

O godz. 19:00, odbędzie się projekcja filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Inka. Zachowałam się jak trzeba”. Po filmie odbędzie się koncert śpiewaka i gitarzysty Andrzeja Kołakowskiego  – „Oskarżeni o wierność”.

Ukraina

Na Wołyniu w Zdołbunowie w obwodzie rówieńskim, na ziemiach, które spłynęły polską krwią po napaściach UPA, przez liczne artykuły napisane piórem zwolenników uważanej za banderowską partii Swoboda, tamtejsza administracja postanowiła wycofać się z obchodów. W przekazach atakowano AK jak i żołnierzy wyklętych, oskarżając ich o mordowanie ludności ukraińskiej.
W Żytomierzu dwaj Rosjanie nie dopuścili do odbycia się biegu, podczas którego planowali wywołać prowokacje. Jeden z nich to były oficer, dziś zasiadający w Radzie Miejskiej. Zjednoczenie Szlachty Polskiej – organizator imprezy w obawie przed tym, że nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa wycofał się.

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

26 lutego 2017

Po zeszłorocznym sukcesie– 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa postanowiliśmy postawić sobie jeszcze ambitniejszy cel.   W tym roku planujemy zorganizować bieg dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

na podstawie www.tropemwilczym.pl, kresy.pl, L24.lt, Ambasada RP w Wilnie

fot: wilnomp.wordpress.com, FB Ambasady RP w Wilnie

  1. Poruszająco o naszych bohaterskich żołnierzach, zwanych Wyklętymi, powiedział lider AWPL-ZCHR W.Tomaszewski:
    „… bardziej im pasuje nazwa Żołnierze Niezłomni – byli niezłomni, mimo że wyklęli ich bolszewicy, a zdradzili nasi sojusznicy. Na pewno Ziemia Wileńska szczyci się wieloma swymi bohaterami…”
    Chwała Bohaterom!!!

  2. Na Wilniukach zawsze można polegać. Trzysta osób zimową porą, przy nie najlepszej pogodzie, zamanifestowało bieganiem swoją pamięć i szacunek dla Żołnierzy Niezłomnych / Wyklętych, którzy aż do najwyższej ofiary bronili wolnej Polski.

    • a równolegle władze RP ciągle są ślepe na wszelkie przejawy ukraińskiego nacjonalizmu, na bezczelność noe-banderowców i upowców, którzy czczą sprawców rzezi ludobójczej na Polakach

Comments are closed.