Uroczystości rocznicowe w Mikołajewie i Duniłowiczach
Uroczystą Mszą świętą uczczono pamięć ofiar masakry więźniów z Berezwecza dokonanej 75 lat temu przez NKWD.
W uroczystości uczestniczyli duchowni, przedstawiciele miejscowych władz i społeczności lokalnej, a także Ambasador RP w Republice Białorusi Konrad Pawlik oraz Jan Sroka, naczelnik wydziału międzynarodowego w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
75 lat temu podczas odwrotu przed wojskami niemieckimi w Mikołajewie na północy Białorusi NKWD dokonało masakry setek więźniów ewakuowanych z więzienia w Berezweczu. Większość z nich była Polakami.
W uroczystości wzięła udział 90-letnia dziś Roza Borysiewicz, która pamięta jak NKWD dokonało zbrodni. „Gdy nadleciał niemiecki samolot i zrzucił bomby, więźniom kazano się położyć. Potem do leżących zaczęli strzelać z pistoletów automatycznych, a rannych dobijano bagnetami” – mówiła. Od kilku lat w miejscu tragedii znajduje się pomnik upamiętniający ofiary masakry.
Ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, że prawda o tragicznej historii II wojny światowej powinna łączyć, a nie dzielić Polaków i Białorusinów.
Po uroczystościach w Mikołajewie polska delegacja złożyła kwiaty na cmentarzu żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. w Duniłowiczach, w którego uroczystym otwarciu 80 lat temu wziął udział prezydent Ignacy Mościcki.
Na zdjęciu: Uroczystości w Mikołajewie
Źródło: Ambasada RP w Mińsku
Zyggi
„prawda (…) powinna łączyć, a nie dzielić Polaków i Białorusinów. ”
Szkoda że przy okazji przy pomocy specjalistów z Polski (Dworczyk, Przełomiec, Guzy, Kowal…) zniszczono niegdyś prężne organizacje polskie na Białorusi.
Dyrektor
Mamy wiele smutnych momentów, w których zginęło wielu Polaków bestialsko pomordowanych. Po wojnie nas sprzedano Stalinowi, zabrano ziemie. Polska od wieków jest niewygodna za swoje poglądy na funkcjonowanie świata. Za walkę o swoją suwerenność, wolność i wiarę.
A dzisiaj stawia się nas przed sądem w pokazowym procesie za używanie takich słów jak Naród, Bóg i ojczyzna.
...
Jesteśmy zobowiązani do pamięci….