marsz_banderowcówCzy w Przemyślu doszło do prowokacji?

sprawa w naszej ocenie wygląda jednoznacznie. Proszę o podjęcie wszelkich kroków w celu wyeliminowania możliwości dopuszczenia do kolejnych prowokacji.
 
26.06 br w czasie tzw. Marszu ku czci ukraińskich bohaterów organizowanych pod płaszczykiem procesji religijnej doszło w naszej ocenie do prowokacji o czym świadczą następujące fakty:
 
– kilkanaście dni przed marszem na portalach powstaje kilka profili o antybanderowskich nazwach, na których pojawia się szereg wezwań do zablokowania marszu
– nikt nie zna ze środowisk patriotycznych osoby , która operuje pod nickiem Tomasz Kawęcki, a który zwołuje ludzi na tą pikietę, jest autorem wielu filmów itp.
– pikieta nie zostaje zarejestrowana więc jest nielegalna
– podczas marszu gdy jego uczestnicy dochodzą na wysokość pikietujących na czoło wysuwa się nagle mężczyzna w czerwono czarnej koszuli. Filmy, które przesłałem wskazują jego ostentacyjne i prowokacyjne zachowanie
– dochodzi do zdarcia z niego przez pikietujących tej koszuli przy czym mężczyzna nie stara się schronić, schować. Wręcz przeciwnie wystawia się na niebezpieczeństwo
– z tłumu słychać antypolskie okrzyki
– pod cmentarzem dochodzi do skandalicznego zachowania Światosława Szeremety – ministra przy rządzie Ukrainy, który powołując się na Parubija i Kuchcińskiego próbuje wymusić na Policji określone zachowanie, obraża Polaków i oskarża mnie o zorganizowanie pikiety za kremlowskie pieniądza, a na końcu mi grozi.
 
– W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy dewastują pomnik w Krasiczynie ku czci poległym i pomordowanym milicjantom w walce z UPA.
 
– w sobotę ma odbyć się impreza organizowana przez ZUwP Noc Kupały, na który organizator zaprosił zespół Ot Vinta – o charakterze banderowskim.
 
Wszystko to układa się w dobrze przygotowaną prowokację ukraińskich służb za pomocą ZUwP mającą na celu dopuszczenie do pobić, rozlewu krwi, a następnie oskarżenia strony polskiej o dyskryminację na tle narodowościowym i religijnym co da rządowi Ukrainy mocny argument do ręki przeciwko Polsce, aby zablokować ostatecznie podjęcie uchwały w sprawie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
 
Dodam na końcu, ze atmosfera w Przemyślu jest bardzo napięta i niebezpieczna. Strona polska wrze. Proszę o pilną interwencję, zablokowanie możliwości koncertu tego zespołu i podjęcie wszelkich kroków w celu wyeliminowania możliwości dokonania prowokacji.
 
Z poważaniem
Mirosław Majkowski
Prezes PSRH X D.O.K.

(Poniżej zamieszczamy list Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich)

Przemyśl, 30.06.2016r.

Stowarzyszenie Obrońców

Pamięci Orląt Przemyskich

ul. Kornela Ujejskiego 3

37-700 Przemyśl

 

 

Komenda Miejska Policji

w Przemyślu

ul. Boh. Getta 1

37-700 Przemyśl

Dot:  Doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 250 K.K. oraz innych antypolskich działań.

 

Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich w Przemyślu jest oburzone postawą przemyskiej Policji w dniu 26.06.2016r. podczas pochodu ukraińskich nacjonalistów w Przemyślu pod przykryciem „religijnej procesji”. Demonstrowana przez Policję wrogość do gromadzących się polskich patriotów, a ochranianie tych wrogich Polsce i Polakom bojówek nacjonalistów ukraińskich, jest postawą haniebną i nie godną munduru polskiego policjanta.

Postawa policjantów jest tym bardziej niezrozumiała w świetle naszego listu z dnia 17.05.2016r. podpisanego wspólnie z innymi organizacjami, w których naświetlaliśmy prawdziwe tło tych corocznych demonstracji banderowskich w Przemyślu. Ani odpowiedzi na ten list ani podjętych działań ze strony Władz Miasta i Policji w kierunku ukrócenia tych banderowskich demonstracji nie podjęto. Ściągnięto za to do miasta setki policjantów, których zachowanie żywo przypominało nam represjonowanym działaczom „Solidarności” szturmy bojówek ZOMO. Widać, że wpływy nacjonalistów ukraińskich w przemyskiej Policji są ogromne, a polskich patriotów ma się za nic!

W tej sytuacji te hordy postbanderowskie czują się bezkarnie i jawnie demonstrują swoją wrogość do Polski i Polaków.

Przebieg tego marszu i zdarzenia zaistniałe w jego trakcie wskazują na szereg naruszeń polskiego prawa przez uczestników marszu i jego organizatorów. Oto niektóre z nich:

 1. Zaraz po wyjściu z kościoła garnizonowego (bezprawnie użytkowanego przez Ukraińców jako grekokatolicka katedra) demonstranci ukraińscy nie śpiewali pieśni religijnych lecz „hymn banderowski”. Co z tego, że na czele tego banderowskiego marszu szły osoby duchowne, którym powinno zależeć, by nadać temu marszowi przynajmniej pozory uroczystości religijnej, ale nikt nie przerwał tej banderowskiej pieśni. Jakże by mogli przerwać, skoro ich duchowni poprzednicy z lubością święcili noże „na Lachiw” (na Polaków). Gdzie była polska policja? Odpowiedź jest prosta – pilnowała polskich patriotów, by Ci nie mogli pokrzyżować planów tej banderowskiej zgrai. Ten „hymn” banderowski został ponownie odśpiewany na zakończenie tego, pożal się Boże, zgromadzenia.
 2. Osoby biorące udział w marszu często były ubrane w stroje o nazistowsko – banderowskich barwach czerwono – czarnych a „weterani” banderowscy z lubością demonstrowali na marynarkach odznaczenia banderowskie. Gdy polscy patrioci wskazali, otaczającym ich policjantom, te demonstrowane elementy strojów o czerwono – czarnych barwach, policja nie zareagowała. Rozgoryczeni postawą Policji Polacy dokonali obywatelskiego zatrzymania jednego z demonstrantów tych, zakazanych polskim prawem, barw czerwono – czarnych – Policja rzuciła się na Polaków – chroniąc te banderowskie symbole. Czy to brak wiedzy, czy instrukcje od przełożonych, którzy wtórują próbom polskich Władz o brataniu się z Ukraińcami, choć oni plują nam w twarz?!
 3. Na cmentarzu dowiedzieliśmy się, jacy to „goście” zaszczycili swoją obecnością tę „religijną procesję”. Poza prezesem Związku Ukraińców w Polsce, który to Związek razem z b-pem Martyniakiem został nazwany przez innego Ukraińca Wiktora Poliszczuka „piątą kolumną OUN-UPA w Polsce”, brali, gorąco witani, przedstawiciele takich ukraińskich organizacji nacjonalistycznych jak: „Swoboda”, „Nadsanie”, kilka oddziałów z woj. lwowskiego oraz tzw. „Prawy Sektor”. Te wszystkie organizacje (partie) demonstrują bez żenady, swoje banderowskie sympatie i zawziętą antypolskość. Organizacja „Nadsanie” słynie z ciągłego podnoszenia rewizji polskich granic i chęci przyłączenia Przemyśla do Ukrainy. Takich to „gości”, za zgodą polskich władz i policji zgromadziło to, upokarzające Polaków, zgromadzenie.
 4. Z ust Ukraińców biorących udział w przemarszu słyszeliśmy okrzyki „jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi” – parodiujące słowa hymnu polskiego. Czy Policja zareagowała – nie! Policja była zajęta pilnowaniem polskich patriotów. Doczekaliśmy się demokracji, nie ma co! W Warszawie grasują bojówki KODu, a w Przemyślu banderowcy! Tak trudno doczekać czasów, by organy porządku publicznego szły w jednym szeregu z patriotami polskimi.
 5. Szczytem bezczelności ze strony uczestników marszu było zachowanie Przewodniczącego Ukraińskiej Rady Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa Światosława Szeremety (ranga ministra). Ten wysoki urzędnik państwa ukraińskiego wołał do Polaków „Kreml wam zapłacił pieniądze”. Podobne okrzyki maszerujący tłum kierował pod adresem innych Polaków: „Putin wam płaci”, „Przyszliście tu za pieniądze Putina”, itp. Te okrzyki padały także pod adresem Prezesa naszego Stowarzyszenia, który jako dziecko przeżył mordy UPA. Pan Szeremeta zaczął grozić koledze Majkowskiemu (którego nie było na demonstracji) o poważnych dla niego kłopotach na Ukrainie! Co na to Policja? Policja nie reagowała! Pan Szeremeta powinien mieć zakaz wjazdu do Polski.

Opisane wyżej przypadki naruszenia polskiego prawa przez postbanderowskie bojówki są udokumentowane na filmach, są dowody świadków naocznych. Liczymy na zdecydowane śledztwo w tej sprawie, pociągnięcie winnych (także policjantów) do odpowiedzialności karnej, a w przyszłości do zakazania takich pochodów w Przemyślu.

Zwracamy się do Organizacji Patriotycznych, Kresowych i Kombatanckich w Polsce o wsparcie nas w tym działaniu, by zmusić polskie Władze (w tym Władze m. Przemyśla) do zaprzestania tolerowania banderyzmu i ukrócenia ich samowoli w Polsce.

Jedno z haseł niesionych przez polskich patriotów brzmiało „Banderowscy i ich dzisiejsi zwolennicy – precz z Polski”. To hasło powinno zobowiązywać wszystkie Polskie Władze.

 

Za Zarząd:

PREZES

inż. Stanisław Żółkiewicz

 

materiał nadesłany do Redakcji

 1. Poseł Kornel Morawiecki (WiS) apelował o prawdziwe braterstwo polsko-ukraińskie, oparte na prawdzie, wzywając Ukraińców do zaprzestania gloryfikacji OUN-UPA. Opowiedział się też za zniszczeniem pomników upamiętniających banderowskich zbrodniarzy. Wcześniej inny poseł WiS, Ireneusz Zyska, wyraził oburzenie z faktu pojawiania się w kontekście rzezi wołyńskiej wypowiedzi o bratobójczej wojnie. Jego zdaniem powinno to zostać obarczone sankcją karną, tak jak kłamstwo oświęcimskie. „Mamy do czynienia z polskim Holocaustem” – powiedział zaznaczając, że Sejm powinien przyjąć w tej sprawie ustawę tłumacząc, że uchwały nie są normatywnie wiążące. Poseł Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego, wytknął Święcickiemu kłamstwo wołyńskie i zaznaczył, że Kresy doświadczyły Holocaustu z rąk ukraińskich nacjonalistów.

 2. Coraz częstsze naruszenia polskiego prawa przez postbanderowskie bojówki to olbrzymi skandal. Te prowokacje na pewno nie służą pojednaniu, wręcz przeciwnie, nastroje się radykalizują. Robi się niebezpiecznie gorąco.

 3. PiS pokazuje zdumiewającą uległość wobec banderowców.
  lobby banderowskie jest mocne i wpływowe.
  dlatego to banderowcy dyktują polskiemu rządowi narrację o Wołyniu, jakoby to nie było ludobójstwo, tylko wojna domowa (sic!!!).
  kłamstwo i bezczelność zdaje się nie mieć żadnych granic.

 4. Wiadomości podały, że Polacy zostali brutalnie pobici na granicy z Ukrainą. Pobito również dwie kobiety. To efekt 'nauk’ historyków i uczonych z Ukrainy. Czy Pan Piekło zamierza domagać się wyjasnień za ten skandaliczny incydent?

 5. Mnożą się prowokacje banderowskie, wymierzone w Polaków. Głośno było o skandalicznych „występach” Ukraińców na Majdanku. W Przemyślu wrze. Na granicy bestialsko zaatakowano i pobito polskich podróżnych…

 6. To co zrobił Kuchciński to zdrada. To handlowanie poległymi, to handlowanie pamięcią o nich.

  Zakazać banderowcom wstępu

 7. Prostym rozwiązaniem będzie podjęcie uchwały o zakazie propagowania i używania barw, emblematów i znaków jednoznacznie kojarzących się ze zbrodniczymi organizacjami OUN-UPA .

 8. Skandaliczne wypowiedzi popłynęły również od Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, szefowej Biełsatu (telewizji satelickiej TVP, a więc utrzymywanej z polskich podatników. Kanał nie jest dostępny w żadnej sieci kablowej ani platformie telewizji cyfrowej na Białorusi.Do tej pory nie wiadomo dlaczego kolejne rządy finansują obcojęzyczny kanał dla ludności niepolskiej. Programy ogląda jakieś 3% ludności) w kierunku środowisk kresowych, które oprotestowały koncert probanderowskiego zespołu oraz byly przeciwne gloryfikowaniu OUN-UPA na terytorium RP

 9. O zgrozo. Jak tacy ludzie będą wybierać a później sami startować w wyborach to już zacznijmy budować mur.

  Na szczęście władze Polski wyciągają wnioski i zablokowały wjazd do Polski zespołu probanderowskiego

 10. „Demonstrowana przez Policję wrogość do gromadzących się polskich patriotów, a ochranianie tych wrogich Polsce i Polakom bojówek nacjonalistów ukraińskich, jest postawą haniebną i nie godną munduru polskiego policjanta” – no cóż, czyżby bakcyl otumanienia giedroyciowskiego dotknął także policjantów? Albo to jakaś zbiorowa halucynacja…

 11. Skandal jakich mało. Jakim prawem obrażany jest Polski funkcjonariusz publiczny? Myślę, że powinno dojśc do stanowczej reakcji naszego rządu z żądaniem przeprosin.

 12. Dużo zamieszania, prowokacji, uległości wobec banderowców. Polska nie broni należycie swojego honoru.

Comments are closed.