5b203-06-powstanie-warszawskie-apel-Mlodziez-Patriotyczna-fot.Marian-Paluszkiewicz1 sierpnia przypadła 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym Wileńska Młodzież Patriotyczna zaprosiła wszystkich chętnych do oddania hołdu bohaterom.

Zbiórka odbyła się na Górze Trzech Krzyży w Wilnie o godzinie „W” (kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego), czyli o godz. 17.00 czasu polskiego (a 18.00 czasu litewskiego).
Na apel odpowiedziała młodzież oraz dorośli. Trzymali w dłoniach litery, stanowiące napis „Pamiętamy”. Wznoszono też hasła „Cześć i chwała bohaterom”.

W ten sposób wilnianie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Warszawa ’44 – Bitwa o Polskę”.

Część członków Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej właśnie bierze udział w projekcie „Warszawa ’44” realizowanym przez Stowarzyszenie Odra – Niemen w Warszawie.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię Powstania Warszawskiego, jego miejsca w dzisiejszym dyskursie, nie tylko historycznym.

W czasie trwania projektu spotkali się z żywym świadkiem i uczestnikiem tamtych tragicznych wydarzeń — z Panią Anną Mizikowską (ps. „Grażka”) batalionu Parasol — Polką, warszawianką, współtwórczynią 63 dni chwały Powstania.

 

źródło: www.facebook.com/wileńska młodzież patriotyczna

  1. Patriotyzm Wilniuków jest tej starej dobrej daty, tak jak powstańców warszawskich. Dla nich polskość to najwyższa wartość , za którą nie wahają się poświęcić życie, a nie „nienormalność” jak dla niejakiego pana Donalda T.

  2. To bardzo dobrze, że młodzież garnie się do brania odpowiedzialności za kulturę, tradycję, dwie Ojczyzny – w swoje ręce.

Comments are closed.