„Z ogromnym bólem i smutkiem informujemy, że w dniu 17.01.2017r. nasz Komandor Wiktor Węgrzyn, po długiej walce z ciężką chorobą, odszedł do Domu Ojca. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci, Przyjacielu… CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI” – poinformowało Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Wiktor Węgrzyn zmarł w Chicago. Pogrzeb komandora Węgrzyna ma się odbyć w Polsce.

„Ślady jego miłości do Ojczyzny i Kresów, dziejów historii polskiego narodu, do miejsc martyrologium Polaków na Wschodzie i po całym świecie, uścisku jego dłoni i przyjacielskiego spojrzenia nigdy nie zapomnimy i zostaną na zawsze w naszej pamięci. Twoje dzieło Rajdu Katyńskiego nie umrze, lecz światłem Zmartwychwstałego Chrystusa Pana, nabierze jeszcze większego wymiaru eschatologicznego i wartości jednoczenia ludzi i narodów słowiańskich” – napisał na swym profilu społecznościowym ks. Dariusz Stańczyk, komandor i kapelan XVI Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego.

Wiktor Węgrzyn urodził się 21 lipca 1939 r. w Warszawie. Studiował w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Był księgarzem i mechanikiem samochodowym. Pod koniec lat 60.-tych z powodu działalności w opozycji został zwolniony z pracy w Centrali Produktów Naftowych. W latach 70.-tych wyemigrował do USA, prowadził tam księgarnię, zasiadał też w jury Towarzystwa Krzewienia Nadziei, które przyznawało nagrody polskim emigrantom. Do Polski wrócił na przełomie 2000 i 2001 roku.

W 2001 roku założył Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, którego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Celem Stowarzyszenia jest także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie.

W 2010 roku Węgrzyn został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upamiętnianiu prawdy o zbrodni katyńskiej.

Za: rajdkatynski.net, inf. własna

Comments are closed.