DSC_4935Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski, w sobotę 30 kwietnia ulice Wilna przybiorą barwy biało-czerwone, zabrzmią radosne pieśni mieszkańców Wileńszczyzny, a wszyscy uczestnicy poczują się zjednoczoną, polską wspólnotą narodową.

O godzinie 12:30 Polacy na Litwie oraz zaproszeni goście ruszą w pochodzie ulicami Wilna od Placu Niepodległości do Ostrej Bramy, gdzie o godz. 13:30 zostanie odprawiona uroczysta Msza św.

Od godziny 15:00 na Placu Ratuszowym będzie miał miejsce koncert prezentujący polskie pieśni i tańce.

O godz. 18:00 – uroczyste oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” w kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie.

Ponadto w niedzielę 1 maja o godz. 12:00 w Alei Pamięci Narodowej w miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego w Zułowie zostaną zasadzone dęby pamięci i wyświęcone stele upamiętniające 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym (Wyklętym).

Organizatorem uroczystości jest Związek Polaków na Litwie, który serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w tym pięknym święcie. 

 1. Myślę, że ta mniejszość z Wileńszczyzny, która dzisiaj pokazała jedność – zdała egzamin celująco. Odbieram to również jako zamanifestowanie rządowi swego niezadowolenia i to nie tylko z traktowania mniejszości ale w ogóle w sposobach rządu i stanu kraju.

 2. Oj dzisiaj i przez najbliższe dni pokażemy, że jesteśmy zjednoczeni w naszych wartościach: Bogu, Honorze i Ojczyźnie.
  Pan Bóg czuwa nad nami i sprawiedliwość zwycięży.
  I dziś mamy okazję złapać za biało-czerwoną i w doskonałym humorze przy akompaniamencie modlitwy cieszyć się Polskością.

 3. Niech Pan Bóg błogosławi ten naród i sprawi aby zawsze był tak zjednoczony jak na Wileńszczyźnie, źródle polskości.

 4. Jednością Silni!

  Połączmy się w paradzie jedności i dajmy wyraz naszemu patriotycznemu przywiązaniu do wspónoty Narodu Polskiego.

 5. Bogaty program, zapowiada się wielkie świętowanie, oby pogoda dopisała. Kto żyw i zdrów – do Wilna!

 6. Początek maja (a nawet w tym roku już koniec kwietnia) to tradycyjnie czas bardzo podniosłych uroczystości. I bynajmniej nie chodzi o wymuszany przed laty udział w 1-majowych paradach dnia pracy….

 7. W ogóle zapowiada się duża impreza od 30 kwietnia do 3 maja, z przerwą na ciężką pracę (2 maj) 😉

 8. Wreszcie będzie okazja zebrać się nie po to, by protestować, ale żeby radośnie zamanifestować przynależność do wielkiej wspólnoty narodu polskiego.

 9. Wykażmy solidarność biorąc, udział w paradzie! – zachęca ZPL. Polacy na Litwie są solidarni i zjednoczeni jak mało gdzie, dzięki czemu polskie święta mają tutaj niesamowitą oprawę.

 10. Wybieram się z całą rodziną na biało-czerwony pochód polskości w Wilnie tak jak przed trzema laty, to niezapomniane przeżycie, polecam wszystkim.

 11. Jak ja Wam Wilniuki zazdroszczę Tomaszewskiego, AWPL, tych księży, tej jedności. Na Białorusi też mieliśmy siłę, ale nas podzielono. Zrobiły to służby i tacy pseudo polscy działacze. Ale się odbudujemy!!!
  Trzymamy za Was kciuki, modlimy się i wierzymy, że zjednoczeni przezwyciężycie wszystkie przeciwności.
  Z Bożym pozdrowieniem

 12. Tym razem będzie również nas dużo. Pokażmy siłę i jedność. Dajmy jasny sygnał, że Polacy na Litwie są zjednoczeni i zadajmy kłam tym wszystkim, którzy nas opluwają albo udają, że walczą o interesy Wileńszczyzny

 13. Krzysztof Gdańsk

  Pamiętam marsz sprzed kilku lat, bodaj z 2013 roku. Morze biało – czerwonych dosłownie zalało ulice Wilna. Wrażenie było niesamowite, takie pochody naprawdę tworzą żywą wspólnotę, pulsującą polskością. Z pewnością w tym roku będzie podobnie.

Comments are closed.