Festiwal-Czeslawa-Niemena-960x640Już po raz piąty w Grodnie 14 maja br. odbędzie się Festiwal Piosenki Polskiej im. Czesława Niemena. W festiwalu biorą udział dzieci i młodzież w przedziale wiekowym 12 – 17 lat. Celem festiwalu jest propagowanie kultury polskiej na Białorusi, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości urodzonego na tej ziemi wybitnego piosenkarza i kompozytora Czesława Niemena.

Czesław Niemen, właściwe nazwisko Czesław Juliusz Wydrzycki, urodził się w 1939 r. w Starych Wasyliszkach w ówczesnym województwie nowogródzkim (obecnie Białoruś), zmarł w 2004 r. w Warszawie. Był jedną z najważniejszych postaci polskiej muzyki: piosenkarzem, kompozytorem i autorem tekstów. Zaliczany jest do najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców polskiej muzyki popularnej XX wieku. Charyzmatyczny wokalista obdarzony wyjątkowym głosem, był także jednym z pierwszych w Polsce muzyków wykorzystujących na dużą skalę instrumenty elektroniczne. Pamiętamy go z wielu nieśmiertelnych przebojów, m.in. Dziwny jest ten świat, Czy mnie jeszcze pamiętasz?, Pod papugami czy Bema pamięci żałobny rapsod (do słów Cypriana Kamila Norwida).  

Źródło: www.pmsgrodno.org

  1. Polskie KRESY zawsze obfitowały w niebanalne osobowości, czego Czesław Niemen jest najlepszym przykładem.

  2. Czesław Niemen to w opinii większości Polaków największa postać krajowej sceny muzycznej. W pełni zasługuje na to pierwszeństwo. Jego piosenki nic nie tracą na świeżości i aktualności, są inspiracja dla kolejnych pokoleń.

Comments are closed.