Księdza Józefa Aszkiełowicza znamy jako gorliwego kapłana, który nie tylko troszczy się o zasiewanie wśród parafian wiary, ale też dba, aby pozostali wierni swojej narodowej tożsamości, żeby krzewili kulturę .

Proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole – ks. Józef Aszkiełowicz – zwycięzca plebiscytu „Polak Roku 2015″, organizowanego co roku przez dziennik „Kurier Wileński” – 31 stycznia w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odebrał pamiątkowy puchar i dyplom uznania.

 Zwycięzców plebiscytu, który w tym roku „Kurier Wileński” zorganizował już po raz 18., poznaliśmy już 7 stycznia, a gala poświęcona uhonorowaniu laureatów konkursu „Polak Roku 2015″ odbyła się 31 stycznia, w niedzielę.

Ksiądz Aszkiełowicz odbierając nagrodę podkreślił, że jest z niej ogromnie dumny i szczęśliwy oraz podziękował za zaufanie, jakim obdarzyli go ludzie: „To dla mnie wielki zaszczyt i zachęta do dalszej pracy na rzecz naszej społeczności na Litwie oraz do modlitwy, aby ta nasza święta ziemia wileńska była miłosierną matką dla każdego jej mieszkańca.”

Laureat zaznaczył, że nagrodę przyjmuje, jako poparcie i pomoc dla jego starań, aby każdy, z kim się spotyka dążył do zachowania wierności Bogu i polskiej tożsamości narodowej. Ksiądz Aszkiełowicz podkreślił, że jest w nim poczucie dumy płynące z faktu, że jest Polakiem, że jest synem Narodu, który miał i ma wielkie znaczenie w historii Europy i świata: „Synem narodu deptanego i koszonego jak trawa, który jednak powstawał i odrastał, który niósł wiarę, nadzieję, miłość dla innych narodów.”

Zdaniem zwycięzcy plebiscytu Polacy nie powinni mieć żadnych kompleksów, gdyż mają wielką misję od pana Boga dać Europie i światu Chrystusa, budować wspólnotę chrześcijańskich wartości, głosić Miłosierdzie Boże i szykować świat na ostateczne przyjście Chrystusa. Dlatego Polacy muszą bronić swojej polskości, nie wolno się jej wyrzekać.

Ksiądz Aszkiełowicz poruszył również kwestię roli, jaką odgrywa polska oświata w podtrzymaniu polskości i pielęgnowaniu wartości chrześcijańskich: „Polska szkoła – polskie dziecko, cudza szkoła – cudze dziecko. Dzieci, które odchodzą od polskości potem odchodzą i od Kościoła”.

Laureat podkreślił również znaczenie tradycji, kultury i języka, mówiąc, że życie każdego z nas to pielgrzymka do nieba, którą pokonujemy na dwóch nogach: nodze wiary i tradycji oraz nodze kultury i języka. Na zakończenie ks. Aszkiełowicz zaapelował o wzajemny szacunek i jedność oraz podziękował za zaufanie, które jest dla niego wielkim zobowiązaniem i zadaniem.

Po raz pierwszy zwycięzca został wybrany w tym roku wspólnie przez kapitułę oraz czytelników dziennika. 50 proc. wyniku zależało od kapituły i 50 proc. od czytelników, którzy nadsyłali kupony wycięte z gazety. Jak informuje „Kurier Wileński”, w tym roku do redakcji wpłynęły 5 872 kupony. Zwycięzca – ks. Aszkiełowicz otrzymał 1089 głosów, natomiast dziesiątkę laureatów zamyka Czesław Okińczyc z 74 głosami.

W poprzednich edycjach plebiscytu tytuł Polaka Roku między innymi zdobywali: ks. prałat Wacław Wołodkowicz, ks. Dariusz Stańczyk, siostra Michaela Rak, mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, były mer rejonu solecznickiego, obecnie poseł Leonard Talmont, wicemer rejonu wileńskiego Jan Gabriel Mincewicz. Dwukrotnym zdobywcą tego zaszczytnego tytułu jest przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europoseł Waldemar Tomaszewski.

Dziesiątka laureatów plebiscytu „Polak roku 2015″ pod względem liczby oddanych głosów czytelników – od największej do najmniejszej:

 1. Ks. Józef Aszkiełowicz, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Mejszagole
 2. Renata Brasel, kierownik artystyczny Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca „Wilia”
 3. Jan Wierbiel, redaktor portalu wilnoteka.lt
 4. Ks. Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Wilnie
 5. Bożena Bieleninik, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, reżyser teatru szkolnego „Wędrówka”
 6. Jarosław Niewierowicz, prezes zarządu Polsko-Litewskiej Izby Handlowej
 7. Mirosław Szejbak, prezes Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie
 8. Alicja Klimaszewska, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą
 9. Apolonia Skakowska, prezes Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki
 10. Czesław Okińczyc, sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, właściciel radia i portalu ZW.
 1. Ostatnie miejsce i najmniej głosów uzyskał Okińczyc i to nie może dziwić, gdy czytam obok, jak on we współpracy z Litwinami próbuje szkodzić polskim sprawom.

 2. Znam księdza Aszkiełowicza i co mogę potwierdzić, że to wspaniałą postać, ciepły człowiek, troskliwy kapłan i wielki patriota.

Comments are closed.