Podpisałem apel w sprawie obrońców Birczy, który trzykrotnie uratowali polskich mieszkańców od wyrżnięciach ich przez ludobójców z UPA. Tworzy się też komitet społeczny, który będzie domagał się przywrócenia nazwy Bircza na Grobie Nieznanego Żołnierza. O wszystkim będę na bieżąco informować na swojej stronie.

Zaledwie kilkanaście dni temu w Birczy z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz Wojska Polskiego odbyły się uroczystości patriotyczne, upamiętniające obronę wsi przed UPA. Dziś natomiast pod presją „małego Goebbelsa” z Kijowa twierdzi się, że obrońcy to „czekiści”. Paranoja!

Dodam, że 8 bm. pro-PiS-owskie portale wpolityce.pl i niezalezna.pl podały informację zaczerpniętą z PAP i wypowiedzi wiceszefa MON Michała Dworczyka, że na tablicy na GNŻ zostali już umieszczeni wszyscy obrońcy m.in. Birczy. Co się takiego stało w ciągu 2 dni, że polskie władze państwowe ugięły się i usunęły Birczę?

PS. Przejrzałem dziś rano portal DoRzeczy.pl. Pełno tam tekstów o Ukrainie. Ale o usunięciu obrońców Birczy z GNŻ ani słowa. Czyżby przemilczenie miało coś dać? Czytelnicy przecież mają prawo wiedzieć. Podobnie jest na portalach wpolityce.pl (mutacja internetowa tygodnika „W Sieci”) i niezalezna.pl (mutacja „Gazety Polskiej”). Jakaś zmowa milczenia tych prawicowych mediów, czy też presja jakiegoś bardzo ważnego ośrodka władzy, być może nawet spoza Polski?

Poniżej także oficjalny protest władz samorządowych Birczy.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

źródło: isakowicz.pl

 

 1. Po zamachach terrorystycznych w Paryżu wielu, łącząc się z ofiarami, ogłaszało się być Paryżanami czy Francuzami.
  A ja ogłaszam, że jestem z Birczy! – choć mieszkam w innej części kraju.

 2. Dla mieszkańców Podkarpacia, Bircza odegrała taką samą rolę, jak Przebraże na Wołyniu. Bircza stała się miejscem schronienia dla tysięcy polskich mieszkańców. Obrońcami Birczy podczas wszystkich trzech napadów, byli jej mieszkańcy, którzy wstępowali w szeregi milicji, aby móc legalnie posiadać broń i bronić swoich najbliższych.

 3. Normalka, Macierewicz i Dworczyk „wytarli” Birczę z pomnika, bo tak nakazała im poprawność polityczna albo być może przykaz z Kijowa, Berlina czy Nowego Jorku. Macierewicz plącze się w wypowiedziach i nie jest wiarygodny, ale Dworczyk na pozór udaje czasem, że broni polskiej wersji historii. Jednak skoro sam Kaczyński na tle sztandaru UPA paradował po Majdanie, skoro ta ekipa wysłała na ambasadora na Litwę niejakiego Piekło który wprost atakuje obrońców historycznej prawdy (brutalnie zaatakował choćby księdza Isakowicz-Zaleskiego) – to chyba jednak po rządach PiS nie można oczekiwać żadnej normalności, a tylko małego kunktatorstwa.

 4. Małą gmina Bircza leżąca gdzieś na Podkarpaciu, daleko od „warszawki”, musi bronić polskiego honoru i robi to z determinacją. Wielki szacunek!

 5. czy ta sprawa już ma jakiś finał? czy jednak znowu wszystko będzie wyciszone i zamiecione pod dywan, „żeby nie psuć” sąsiedzkich relacji?!

 6. jestem dumny że jestem Polakiem. Jestem dumny że moi dzielni rodacy to także obrońcy Birczy przed najazdem hord barbarzyńskich morderców. Jestem zawstydzony postępkiem tych, co skreślili moich bohaterów z pomnika nieznanego żołnierza. Jestem przekonany że prawda i tak zwycięży!

 7. Sprawa jest na tyle poważna, że „giedroyciowcom” i innym „postępowcom” nie uda się jej zamieść pod dywan. Ksiądz Isakowicz-Zaleski napisał na swoim blogu o kolejnych haniebnych faktach.
  cytat: „Myślałem, że usunięcie obrońców Birczy z Grobu Nieznanego Żołnierza to szczyt służalstwa wobec Ukrainy. Ale okazało się, że niestety nie. Na oficjalnej stronie IPN jeden z Internautów znalazł bowiem informację, że Wołodymyr Szczygielski, pseud. „Burłaka”, UPA i dowódca trzeciego napadu na Birczę został – uwaga!!! – uznany za „represjonowanego przez PRL z powodów politycznych”. I to człowiek, który jest odpowiedzialny za mordowanie Polaków w Baligrodzie i 20-stu innych wsiach. Pełna aberracja umysłowa!
  A przy tym zniewaga dla „Żołnierzy Wyklętych”, których stawia się w równym szeregu z ukraińskimi ludobójcami. Czy także niemieccy dywersanci z „Werwolfu” i pospolici kryminaliści, tylko dla tego, że skazani zostali w czasach PRL, też będą bohaterami Trzeciej RP?” koniec cytatu.
  Dodatkowy komentarz jest w tyn przypadku zbędny.

 8. Na terenach zagrożonych przez OUN-UPA, tak jak to było w okolicach Birczy, panował nieformalny rozejm pomiędzy polskim podziemiem, a oddziałami „ludowego” WP. Co więcej, żołnierze AK i BCh masowo wstępowali do oddziałów milicji specjalnie po to, by móc bronić swoich miejscowości przed bestialstwem OUN-UPA. W związku z tym opinie „historyka” Wiatrowycza z ukraińskiego IPN atakujące i szkalujące obrońców Birczy są zupełnie bezsensowne, przy tym naruszają polską rację stanu i godzą w polskich bohaterów. Ale czego się można było spodziewać po zagorzałym miłośniku Bandery i Szuchewycza, tych co głosili konieczność utopienia we krwi wszystkich Lachów?!

 9. Ludzie widzą te hańbiące działania, ale najsmutniejsze jest to, że ci sami politycy, który tego dokonują, w dużej liczbie ponownie zostaną posłami albo będą pełnić wysokie funkcje publiczne. W takim kraju żyjemy, że naszych bohaterów – tu: obrońców Birczy z lat 1944-45 – traktuje się bez szacunku, byle tylko zaspokoić czyjeś chore i urojone ambicje.

 10. To skandal, że polskie władze ugięły się (niestety nie pierwszy raz…) przed naciskami ukraińskich pseudo historyków, w tym wypadku wyjątkowo bezczelnego Wiatrowycza, który z kamienną twarzą kłamie i obraża polską pamięć historyczną.

 11. Powstał Społeczny Ogólnopolski Komitet Pamięci i Dobrego Imienia Obrońców Birczy przed UPA. W jego składzie są m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Andrzej Zapałowski czy Krzesimir Dębski. Niebawem Komitet zamierza wystosować pisma do władz gmin, Ministra Obrony Narodowej i Prezydenta RP. Zobaczymy, jaki będzie odzew i jak się sprawa rozwiąże.

 12. Tak samo jak władze samorządowe Birczy, ja też jestem zbulwersowany tym niegodziwym, haniebnym i skandalicznym czynem. Usunięcie napisu Bircza z tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza to splunięcie w twarz polskim bohaterom, którzy przelewali krew za ojczyznę.

Comments are closed.