W związku z zagrożeniem koronawirusem na Litwie od poniedziałku zostały zamknięte placówki oświatowe, wszystkie sklepy niespożywcze, ograniczona została działalność placówek medycznych oraz urzędów, odwoływane są nie tylko większe spotkania, ale też wszelkie zebrania.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu odbywały się mniejsze (do 50 osób) spotkania z wyborcami. W piątek 13 marca europoseł Waldemar Tomaszewski spotkał się z mieszkańcami Dajnowy oraz Koleśnik. Przedstawił najważniejsze prace i zadania wykonane przez struktury i przedstawicieli Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin na różnych szczeblach władzy. Odpowiedział na nurtujące mieszkańców pytania oraz wysłuchał ich propozycji i oczekiwań. Wraz z towarzyszącym mu merem rejonu solecznickiego Zdzisławem Palewiczem wziął udział w Drodze Krzyżowej oraz Mszy Świętej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koleśnikach.

Portal L24.lt poprosił Waldemara Tomaszewskiego o ocenę i skomentowanie zaistniałej sytuacji w związku z ogłoszeniem kwarantanny na Litwie.

– Jeszcze w poniedziałek 9 marca na spotkaniu z kierownictwem samorządów i starostami gmin Wileńszczyzny omówiliśmy zaistniałą sytuację, dlatego została przyjęta decyzja o odwołaniu wszystkich większych imprez, powyżej 50 osób, w tym Kaziuczka Niemenczyńskiego. Były to jedne z pierwszych takich decyzji na Litwie. Dzisiaj konieczne są jeszcze większe ograniczenia, tak więc odwołujemy dzisiejsze spotkania z mieszkańcami w Turgielach i Kamionce, jutrzejsze spotkania w Rudominie i Jaszunach oraz wszystkie pozostałe w ciągu co najmniej kilku tygodni. Jak najbardziej popieramy wszystkie niezbędne decyzje rządu, ministrów, samorządów, ale też aktywnie uczestniczymy w ich przyjęciu i realizacji – powiedział lider AWPL-ZChR.

Europoseł wezwał do przestrzegania wszelkich zaleceń instytucji państwowych i samorządowych. Apelował również o solidarność wspólnotową i rodzinną.

– Najbardziej zagrożone wirusem są osoby starsze oraz zmagające się z chorobami przewlekłymi. Dlatego osoby młodsze, o mocniejszym zdrowiu, powinny pomóc sąsiadom, członkom swych rodzin w niezbędnych zakupach artykułów spożywczych, leków, środków higieny itd. Bądźmy solidarni i miłosierni – zaapelował europoseł.

– Zachowajmy spokój i Wiarę, że Opatrzność na pewno ochroni Lud Boży. Natomiast dzisiejszy stan kwarantanny wykorzystajmy również do bardziej godnego przygotowania się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, do wzmocnienia więzi rodzinnych, do zmniejszenia tempa życia tak bardzo szkodzącego relacjom międzyludzkim.

Niech w tym okresie Wielkiego Postu jeszcze bardziej wzmocni się instytucja wielopokoleniowego kościoła domowego – zachęcał Waldemar Tomaszewski.

Za: www.L24.lt

  1. Słowa prezesa AWPL-ZChR to wyraz odpowiedzialności i troski o ludzkie zdrowie i zapewnienie bezpieczeństwa. Solidarność i pomoc dla ludzi starszych / chorych wpisuje się w postawę chrześcijańskiego miłosierdzia względem bliźnich. W tym czasie próby wszyscy muszą zdać ten egzamin z człowieczeństwa.

  2. Brawo! Tomaszewski powiedział to, co prawdziwy lider powinien zakomunikować szerokiemu gronu odbiorców: zachowajmy spokój, wiarę, jedność. Rolą lidera jest przecież również podnoszenie na duchu i dodawanie otuchy w trudnych czasach, a takie nadeszły…

Comments are closed.